در اغلب موارد در آسیب های دیسک، نیازی به هزینه اضافی جهت گرفتن MRI نیست!

فتق دیسک چیست؟
سپتامبر 23, 2018
نوبت دهی آنلاین
نوامبر 30, 2018

در اغلب موارد در آسیب های دیسک، نیازی به هزینه اضافی جهت گرفتن MRI نیست!

...

 

...

Picture 1 of 1

متاسفانه امروزه در کشور، دستور سی تی اسکن،  ام آر آی و عکس های رادیوگرافی توسط پزشکان رواج زیادی پیدا کرده و هزینه‌های سنگینی را بر دوش بیماران، سازمان های بیمه ای و دولت تحمیل نموده است. این در حالی است که در اغلب موارد نیازی به عکسبرداری و گرفتن ام آر آی در عمل وجود ندارد و با معاینات بالینی بیمار رسیدن به تشخیص امکانپذیر است.

 

چه زمانی نیاز به عکس برداری از کمر با استفاده از ام آر آی یا سی تی اسکن وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که در مواردی که شما نقص نورولوژیک پیشرونده(لاغر شدن پیشرونده عضلات، اختلال در کنترل ادرار و مدفوع، اختلال حس پیشرونده و …) و یا  کاهش قدرت قابل ملاحظه در عضلات اندام ها دارید و یا شدت درد بسیار ناتوان کننده است و همچنین در مواردی که علائم کمردرد و درد پا مربوط به بیماری های دیگری غیر از بیماری‌های عادی کمر می باشد مانند مشکوک شدن به مواردی مثل سرطان،شکستگی ها و تومورها باشد نیاز به عکسبرداری ام آر آی و یا سی تی اسکن وجود دارد. در غیر  این صورت شما نیازی به گرفتن عکس از کمر ندارید.

با ذکر این نکته میتوان فهمید که قریب به بیش از ۷۰% بیماران کمردردی و سیاتیک نیازی به عکسبرداری از کمر در مراحل ابتدایی ندارند و با انجام معاینات بالینی و فیزیکی خاص بر روی بیمار، توسط متخصص فیزیوتراپی و یا پزشک  می‌توان علت کمر درد و درد تیر کشنده به اندام را شناسایی کرد و به درمان آن پرداخت.

نکته مهم دیگر اینکه بر طبق مطالعات مروری اخیر(۲۰۱۸) ، تفسیر ام آر آی بدون معاینه ی بالینی حضوری بیمار از دقت پایینی برخوردار بوده و بایستی یافته های ام آر آی در کنار معاینه ی بالینی و تست های فیزیکی و همچنین بررسی حرکت مهره ها، بررسی وضعیت عضلات و قدرت آنها و همچنین بررسی رفلکس عضلات صورت گیرد. بر طبق این مطالعات، تفسیر ام آر آی بدون معاینه بیمار از دقت پایینی برخوردار است.

جالب است بدانید در تحقیقی در سال ۲۰۱۷ بر روی افراد سالم بدون کمر درد یا درد گردن، تصاویر ام آر آی مربوط به گردن و کمر آنها مورد بررسی قرار گرفت و نتایج نشان داد که در پیش از ۸۰ درصد افراد سالم بالای ۶۰ سال فتق دیسک و تغییرات تخریبی دیسک وجود دارد(بدون اینکه دردی ایجاد کند). همچنین در بیش از ۴۰ درصد افراد سالم بالای 45سال فتق دیسک گزارش شد. این نتایج مهم بدان معناست که فتق دیسک ممکن است در افراد سالم بدون هیچ گونه دردی وجود داشته باشد و یک اتفاق عجیب و درور از ذهن نیست. بنابراین صرفاً بر اساس تصاویر ام آر آی نمی‌توان تعیین کرد که عامل درد کمر و یا درد پای بیمار و یا درد گردن و دست بیمار مربوط به آسیب دیسک است. 

بنابراین از حقوق مسلم بیمار آن است که هنگام مراجعه از متخصص فیزیوتراپی یا پزشک خود بخواهد علاوه بر بررسی تصاویر ام آر آی، معاینه دقیق بالینی و جامعی از او به عمل آورد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *