فتق دیسک ، گیر افتادن عصب و بیرون زدگی دیسک چیست ؟

گالری تصاویر
سپتامبر 8, 2018

فتق دیسک ، گیر افتادن عصب و بیرون زدگی دیسک چیست ؟

فتق دیسک، گیر افتادن عصب و بیرون زدگی دیسک چیست

فتق دیسک، گیر افتادن عصب و بیرون زدگی دیسک چیست

اصطلاحات زیادی در مورد بیرون زدگی دیسک در بین عموم رایج است. از پارگی دیسک گرفته تا گیر افتادن عصب، بیرون زدگی دیسک و فتق دیسک. هر کدام از این اصطلاحات در علم پزشکی و توانبخشی، کاربرد خاص خود را دارد.
سوالی که به ذهن متبادر میگردد این است که چرا و به چه علت یک فتق دیسک باعث ایجاد درد کم و یا شدید میشود. به عبارتی عامل دردزا چیست؟

درد بیماران فتق دیسکی توسط دو عامل دردزا ایجاد می شود:

  • گیر افتادگی عصب
  • درد ایجاد شده توسط خود دیسک

گیر افتادگی عصب

در بسیاری از موارد خود فتق دیسک ایجاد درد نمی کند، بلکه مواد نشت پیدا کرده از هسته ی ژله ای دیسک  به درون نخاع یا اطراف ریشه های عصبی گردن یا ریشه های عصب سیاتیک، باعث  ایجاد فشار و التهاب در نخاع یا ریشه عصبی و در نتیجه تحریک اعصاب نواحی مجاور خود میشوند که تحریک این ریشه های عصبی و نخاع، دردهای تیر کشنده به دست ها و پاها و لگن را ایجاد میکند. این درد معمولا یک درد تیز و تیر کشنده میباشد که در برخی موارد میتواند بسیار شدید باشد. درد تیر کشنده به پا که ناشی از گیر افتادگی عصب باشد سیاتیک نام دارد.

درد ایجاد شده توسط خود دیسک (بیماری تخریبی دیسک)

دومین عامل دردزا می تواند خود دیسک های ستون فقرات باشد که ممکن است به علت از دست دادن آب و یا بروز تغییرات تخریبی  خود دیسک اتفاق بیفتد. این تغییرات تخریبی باعث ایجاد درد و ناتوانی در مهره های ستون فقرات میشوند. این درگیری معمولا یک درد گنگ و مزمن با شدت متوسط یا کم به صورت موضعی در محل خود دیسک می باشد و به خودی خود دردهای تیرکشنده به پا و سیاتیک ایجاد نمی‌کند مگر اینکه تغییرات تخریبی اینقدر پیشرفت کند که باعث فشار روی ریشه های عصبی مجاور گردد.

فتق دیسک، تغییرات تخریبی دیسک و گیر افتادگی عصب به علت فتق دیسک از اختلالات شایع در نواحی گردن و کمر می باشد.

فتق دیسک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *